20 marca 2016 - Ogłoszenia

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 20 marca 2016 – Niedziela Męki Pańskiej - Palmowa

 

1. Od dzisiejszej niedzieli (palmowej) 20 marca wróciliśmy do sprawowania niedzielnej mszy św. o godz. 7,00 w kościele poklasztornym Św. Michała Archanioła.

2. Dziś – niedziela palmowa i piękna procesja z palmami i z inscenizacją wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy na osiołku (na trasie od kościoła Św. Michała Arch. do kościoła parafialnego). Na tę uroczystą procesję przybywają do nas goście z innych parafii a szczególnie z Włocławka, by przeżyć doniosłe wydarzenie. Towarzyszy temu też konkurs palm a dużo jest pięknych i kilkumetrowych. Główna liturgia rozpocznie się w kościele poklasztornym o 10,30. Po odczytaniu Ewangelii i poświęceniu palm przejdziemy do fary na Mszę św. Podczas procesji na trasie - inscenizacja tamtego wydarzenia a w świątyni także inscenizacja do Męki Pańskiej. Już dziś dziękujemy tym, którzy przygotowali piękne palmy, dyrekcjom i nauczycielom szkół, dzieciom i ich rodzicom czy babciom i dziadkom...

3. Jutro przed południem kończymy obecną akcję przedświąteczną podzielenia się z innymi produktami spożywczymi, z których powstaną paczki żywnościowe dla rodzin najbardziej potrzebujących.

4. Przed Wielkim Piątkiem prosimy o zadbanie o krzyże i kapliczki przydrożne.

5. Dzieci do Komunii Rocznicowej będą miały w W. Wtorek (22.03) o g. 15,30 próbę liturgii a po niej dodatkową okazję do spowiedzi.

6. Liturgia Triduum Paschalnego: w W. Czwartek i W. Piątek g. 17,00, Godzina Miłosierdzia Bożego w W. Piątek o g. 15,00. W. Sobota – Wigilia Paschalna o 18,00. Święcenie pokarmów w g. 9,00 – 12,00 co pół godz. i po poł. o 16,30 i 17,00. Szczegóły na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej parafii www.parafia-brzesc.pl

7. Prace remontowe przy kościele poklasztornym będą w tym roku dalej kontynuowane. Po świętach prowadzone będą przez naukowców, konserwatorów zabytków badania nad zakrystią i robione będą projekty jej wykorzystania dla celów liturgicznych i ekspozycji historycznych i archeologicznych z naszych świątyń. Dokończona zostanie elewacja z gotyckich cegieł. Mamy już trochę środków przyznanych z ministerstwa a na przyznanie z innych źródeł liczymy, lecz trzeba będzie jak zwykle mieć i wkład własny z parafii. Będziemy także chcieli odnawiać otoczenie świątyni parafialnej, bo to jest wizytówka nie tylko parafii ale i miasta, nas wszystkich.

8. Dziś jest nowy, marcowy nr Siewu Brzeskiego (165) A w nim m. in. Wydarzenia parafialne i ogłoszenia; Relacja z uroczystości wręczenia Nagrody im. bp. R. Andrzejewskiego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu w Warszawie; Wielkanoc i Święto Bożego Miłosierdzia, Wieści ze szkól, Historie brzeskie (XIV w.) i Program liturgii W. Tygodnia w naszej parafii. Na okładce krzyż jubileuszowy 1050-lecia Chrztu Polski z elewacji świątyni parafialnej. Do nabycia przed świątyniami. Zachęcamy do lektury. Jest też jeszcze lutowy nr.

9. Pielgrzymka do Świnic Warckich, miejsca urodzin i chrztu św. Siostry Faustyny i do Nieborowa (zwiedzanie Pałacu Radziwiłłów) odbędzie się zgodnie z wcześniejszą informacją, jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Wyjazd w sobotę 2 kwietnia o godz.8,00 sprzed kościoła parafialnego. Koszt ok. 50 zł. Zapisy u p. Teresy Ochmańskiej tel.784 667 339; 54-2521575 lub kancelarii par.

10. Dziś w BCK. impreza pod nazwą Wielkanoc na Kujawach. W programie: występy zespołów folklorystycznych "Dzieci Kujaw" i "Spod Strzechy"; stół w z wielkanocnymi wypiekami i degustacja; wielkanocny kiermasz twórców ludowych i in. Początek o godz. 16.00.

11. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: +Heleny Słabęckiej, l.83 z I-Armii WP 32; +Zofii Święcickiej, l.84 z ul. Kościuszki 11; +Czesława Nawrockiego, l.66 z ul. Sawickiej 11a; we wtorek pog. +Jana Kaczalskiego, l.85 z Guźlina 12. Wszystkich ostatnio zmarłych parafian i zmarłych z rodzin parafian polećmy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek ...

Zapowiedzi przedślubne – 20.03.2016 r.       


•    Karolina Anna Uzarska, panna, zam. Włocławek ul. Kaliska 90, par. Św. Maksymiliana
Tomasz Łukasz Kuczyński, kawaler, zam. Brześć Kuj. ul. Końcowa 10, par. tut.

•    Oriana Ręczkowska, panna, zam. Brześć Kuj. ul. Nowa 19, par. tut.
Krzysztof Stachera, kawaler, zam. Borucinek 16, par. Osięciny

•    Dariusz Chybiński, kawaler, zam. Brześć Kuj. ul. Ogrodowa 1, par. tut.
Sylwia Anna Zdzienicka, panna, zam. Józefowo 6, par. MB Fatimskiej we Włocławku

 

Liturgia Triduum Paschalnego i Wielkanocy 24 – 27 marca 2016 r.


Wielki Czwartek - pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. Uroczysta Msza św. o godz. 17,00 w naszej świątyni, będzie sprawowana przez kapłanów w intencji dziękczynnej za dar sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Podczas tej liturgii dzieci, które w ubiegłym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej, obchodzić będą uroczystość rocznicową. Podczas Liturgii jak zwykle od kilkunastu lat – obrzęd obmywania nóg 12 panom. Po zakończonej Eucharystii Ciało Pana Jezusa zostanie przeniesione do ciemnicy, która symbolizuje Jego modlitwę w Ogrójcu, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie - czas opuszczenia i trwogę konania. Adoracja do 21,00.

Wielki Piątek  - w tym dniu nie ma Mszy św. Gromadzimy się o godz. 17,00 na Liturgii Męki Pańskiej. Nabożeństwo składa się z liturgii słowa, uroczystej adoracji krzyża i przyjęcia Komunii św. Kończy się złożeniem P. Jezusa do Grobu.
Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji krzyża przeznaczone są tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego i innych katolickich miejsc kultu w Ziemi Świętej.
Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 22,00. W tym dniu obowiązuje ścisły post i nie może w tym dniu być żadnej dyspensy.
W. Piątek o godz. 15,00, czyli w godzinę śmierci Chrystusa na krzyżu zapraszamy na nabożeństwo Godziny Miłosierdzia i koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wielkopiątkowym nabożeństwem rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego.

Wielka Sobota - adoracja P. Jezusa w grobie od godz. 8,00 do 23,00.
Ś w i ę c e n i e    p o k a r m ó w  w Wielką Sobotę od 9,00 do 12,00 co pół godziny i o 16,30 i 17,00. W tym czasie także będzie okazja do spowiedzi (9,00 -11,30). Jest to też okazja do chwilowej choćby adoracji Pana Jezusa w Najśw. Sakramencie przy Grobie Pańskim. W czasie wieczornej liturgii spowiedzi już nie będzie. Ofiary składane przy poświęceniach przeznaczone są na dzieła charytatywne w parafii. Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 18,00 obrzędem poświęcenia ognia. Na liturgię światła przynosimy świece. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni liturgia słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i uroczysta Eucharystia - uwielbienie Boga w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa. Dziękujemy panom Edwardowi Stefaniakowi i Ryszardowi Zaparuszewskiemu, którzy od pszczelarzy ofiarowali woskowy paschał do naszej świątyni. Tegoroczny jest okazały (ponad 8 kg) i pięknie wykonany.

Niedziela Wielkanocna – Procesja Rezurekcyjna o godz. 6,00 (zmiana czasu) i po niej Msza św. Zmartwychwstania Pańskiego - W Wielkanoc nie będzie Mszy św. o godz. 7,00 w kościele Św. Michała Arch. Pozostałe Msze św. o godz. 9,00; 11,00; 17,00.
W poniedziałek wielkanocny Msze św. o godz. 7,00 (w kościele Św. Michała Arch.); a w parafialnym o 9,00; 11,00; 17,00
Zapraszamy brzeską orkiestrę z BCK do uświetnienia rezurekcji.
Zapraszamy jednostki Straży Pożarnej z terenu naszej parafii, by tradycyjnie czuwali przy Grobie Pańskim i wzięli udział w procesji rezurekcyjnej.
Prosimy asystę i dzieci do sypania kwiatów do udziału w procesji. Zachęcamy rodziców do przygotowania dzieci z kl. 1 - 5 do sypania kwiatów i udziału w asyście w Uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa na rezurekcji o godz. 6.00. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do asysty. Zachęcamy, aby poszczególne grupy duszpasterskie, wioski czy dzielnice wzięły pod opiekę poszczególne feretrony. Dziękujemy za kontynuowaną już inicjatywę zespołowi ludowemu Spod Strzechy. W Wielką Środę o godz. 17,30 zebranie asysty parafialnej (pań do feretronów, panów do chorągwi, dziewczynek i chłopców do poduszek i szarf, dziewczynek do sypania kwiatów). O pomoc pani Joannie Balcerak i pani Małgorzacie Kruszczyńskiej prosimy mamy dzieci, które mogą i chcą pomóc. Zapraszamy nowe osoby chętne do udziału w asyście. Prosimy o odświeżenie wstążek przy chorągwiach i feretronach a na procesję o przystrojenie feretronów i zadbanie, aby miały pełną obsługę.


 

INTENCJE MSZALNE:


Niedziela  -- 20 MARCA 2016  R. NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ 
 
 7.00  + Krystyna Jabłońska R8, Roman i Zofia Jabłońscy 
 9.00  + Helena i Władysław Glonek
10.30 - Procesja Palmowa z kościoła poklasztornego
11.00   1/ - W int. parafian i ofiarodawców na świątynie brzeskie... 
           2/ + Helena, Jan i Ryszard Sowińscy
17.00  + Józef Nowicki R16 

Poniedziałek – 21 Marca  2016 R. Wielki Poniedziałek -  I Dzień Wiosny            

7.00   1/ + Ireneusz Rudalski – pg
          2/ + Maria Nejman – pg
17.00 + Zofia i Teodor R5 Chybcińscy

Wtorek – 22  marca  2016 R.  Wielki Wtorek        

7.00   + Cecylia Gotówka, zm. z rodziny Gotówków, Stasiaków, Ratajów 
15,30 – próba liturgii dzieci rocznicowych, od 16,00- 16,45 dodatkowa okazja do spowiedzi
17.00   1/ + Andrzej Sobczak – pg
           2/ + Józef Grzelak – pg

ŚRODA  – 23  MARCA  2016 R  - WIELKA   ŚRODA

7.00 + Leszek Kobus  R2
17.00 1/ + Marian Ciupalski R23, Anna i Wojciech Ciupalscy
      2/ + Edward Łasak  R1

Czwartek – 24  marca 2016  -  WIELKI   CZWARTEK

17.00 – Msza dziękczynna za dar Eucharystii i kapłaństwa, Komunia Rocznicowa Dzieci...

Piątek – 25  marca 2016    -   WIELKI   PIĄTEK

17.00  - LITURGIA  WIELKIEGO  PIĄTKU

Sobota -  26  marca  2016 R. -    WIELKA    SOBOTA

Poświęcenia pokarmów: 9.00-12,00;  16,30-17,00 co pół godziny

18.00 + LITURGIA WIELKIEJ SOBOTY  - Przynosimy świece, paschaliki do nabycia

Niedziela – 27 MARCA 2016  – ZMARTWYCHWASTANIE PAŃSKIE -        - ZMIANA CZASU
 
 6.00 – REZUREKCJA - Za parafian i ofiarodawców na świątynie brzeskie...
 9.00  1/  + Sylwester Lewandowski R23 
         2/  + Irena Kucińska – pg
11.00  + Genowefa Osińska R4
17.00  + Wiesław Kilinowski – pg 

Poniedziałek Wielkanocny – 28 Marca  2016

  7.00  + Anna Przewozikowska - pg 
  9.00  1/ + Marianna, Konstanty, Helena Nowiccy, Barbara Lewandowska,Zdzisław Nowicki
          2/ + Stanisława Żywica R17, Janina Gralak i Edward Żywica
11.00  -  +Stanisław Żydczak (rez)
17.00  - + Jan Drzewiecki  R44