Boże Ciało 2019

W czwartek 20 czerwca 2019 r. przeżywaliśmy Uroczystość Bożego Ciała. O godz. 11,00 sprawowana była suma, po której wyruszyliśmy w procesji eucharystycznej do 4 ołtarzy. 
Dziękujemy osobom zaangażowanym w dekoracje ołtarzy czy dokładających swój grosz na kwiaty, a byli to: mieszkańcy Pikutkowa i Józefowa, Starego Brześcia bloków, ulic dzielnicy Falborek,  młodzież pielgrzymi na Lednicę, bierzmowani, ministranci, schola i Odnowa w Duchu Św. Jak zwykle na wysokości zadania stanęła cała asysta z p. Joanną na czele. Szczególne podziękowanie paniom w kujawskich strojach ludowych niosących feretrony. Odnowiony zabytkowy feretron też doczekał się takiej obstawy. Dziękujemy strażakom OSP ze wszystkich jednostek z pocztami sztandarowymi i niosących baldachim oraz panom elegancko prowadzących kapłana w czasie procesji. Szczególne podziękowanie dla naszej brzeskiej (już międzynarodowej) orkiestry i p. dyrektor BCK za pilotowanie sprawy oraz księżom wikariuszom Góralskiemu i Włodarczykowi za czuwanie nad całością oraz wszystkim uczestnikom z ks. prał. Stanisławowi Mazurskiemu za aktywny udział. Cieszy, że było pięknie i godnie.

Czytaj więcej: Boże Ciało 2019

Uroczystość 3 Maja

 

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
i narodowe święto Konstytucji 3 Maja

Tegoroczne obchody Święta 3 Maja przebiegały następująco:  
9:00   -  Uroczysta Msza Święta - Kościół Parafialny pw. św. Stanisława BM w Brześciu Kujawskim.
            Uroczyste przejście na  Skwer Miejski
10:15 -  Złożenie kwiatów i wiązanek przed pomnikiem Władysława Łokietka
12:00  -  Mecz ligowy GKS Łokietek - Start Radziejów - Stadion Miejski, ul. Traugutta 29
Majówka z Folklorem - Skwer Miejski
14:00   =   IV Festiwal Zespołów Folklorystycznych im. Tadeusza Zielińskiego
19:30   -   Koncert zespołu folkowego „Niespodzianka Pana Janka"

Czytaj więcej: Uroczystość 3 Maja

Wielkanoc

Niedziela Wielkanocna - 21.04.2019. Tradycyjnie o godz. 6,00 wyruszyliśmy w Procesji Rezurekcyjnej, po której uczestniczyliśmy we Mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego.

Dziękujemy brzeskiej orkiestrze "Brestivia" z BCK do uświetnienia rezurekcji, jednostkom OSP z Rzadkiej Woli, Guźlina i Brześcia Kuj., że tradycyjnie czuwali przy Grobie Pańskim i wzięli udział w procesji rezurekcyjnej. Dziękujemy całej asyście za udział w procesji rezurekcyjnej. Pięknym znakiem było zachęcenie przez zespół ludowy "Spod strzechy" do podjęcie przez następne panie odnowionego zabytkowego feretronu z kościoła Św. Michała Arch. Podziękowanie dla pani Joanny za czuwanie nad całością asysty. Podziękowanie dla pani Anity Różańskiej za dokumentowanie fotograficzne oraz panu Andrzejowi Wałęsie za filmową dokumentację Niedzieli Palmowej. 

Podziękowanie lektorom, ministrantom, kantorkom i kantorom i czuwającemu nad całością ks. Krzysztofowi Góralskiemu. Liturgia Triduum godna była liturgii katedralnych.Podziękowanie dla ks. Krzysztofa Włodarczyka za przygotowanie dekoracji Grobu Pańskiego i Ciemnicy za także jego pomocnikom, młodzieży z Ruchu Lednickiego a szczególnie Adamowi Stasiakowi, Przemysławowi Maćczakowi i Jakubowi Skruszewiczowi i in. oraz przygotowanie czuwania przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek. Ks. Krzysztof osobiście namalował obraz Chrystusa do tła Grobu Pańskiego.

Czytaj więcej: Wielkanoc

Wielka Sobota 2019

Wielka Sobota - 20.04.2019

Święcenie  pokarmów w Wielką Sobotę od 9,00 do 12,00 co pół godziny i o 17,30 i 18,00. W tym czasie także była okazja do spowiedzi (9,00 -11,30). Ofiary składane przy poświęceniach przeznaczone są na dzieła charytatywne w parafii.

Wigilia Paschalna rozpocząła się o godz. 19,00 obrzędem poświęcenia ognia. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni - liturgia słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i uroczysta Eucharystia - uwielbienie Boga w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa.
Dziękujemy pszczelarzom, panom Edwardowi Stefaniakowi i Ryszardowi Zaparuszewskiemu, którzy także w tym roku ofiarowali woskowy paschał do naszej świątyni. Jest okazały i pięknie wykonany.

Czytaj więcej: Wielka Sobota 2019

Wielki Piątek 2019

Wielki Piątek - 19.04.2019  - w tym dniu nie ma Mszy św. Zgromadziliśmy się o godz. 18,00 na Liturgii Męki Pańskiej. Nabożeństwo składa się z liturgii słowa, uroczystej adoracji krzyża i przyjęcia Komunii św. Kończy się złożeniem P. Jezusa do Grobu. O g. 15,00 Godzina Miłosierdzia Bożego z Koronką do Miłosierdzia Bożego, poprzedzona Drogą Krzyżową w świątyni. Wielkopiątkowym nabożeństwem rozpoczęliśmy Nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego.
Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji krzyża przeznaczone są tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego i innych katolickich miejsc kultu w Ziemi Świętej. Po liturgii ok. g. 20,00 było czuwanie modlitewne przy Grobie Pańskim, które poprowadziła młodzież z Ruchu Lednickiego.

Czytaj więcej: Wielki Piątek 2019