Koncert Organowy 2022

W niedzielę 25 września 2022 r. po Mszy św. o 17,00 czyli od godz. 17,45 koncert organowy. Koncertował będzie Przemysław Kapituła

Przemysław Kapituła w 1990 ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów Józefa Serafina. Pobierał lekcje prywatne w zakresie gry na fortepianie u Kajetana Mochtaka, uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: N. Danbyiego, D. Rotha, M. Ślechtę, Z. Satmary, G. Boveta. Przez szereg lat współpracował z Jerzym Erdmanem.

Artysta regularnie koncertuje w kraju i za granicą (Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Urugwaj, Włochy) dając ok. 30 koncertów rocznie na najpoważniejszych europejskich festiwalach organowych. Jego recitale zagraniczne wielokrotnie bardzo pochlebnie oceniła prasa (m.in. "Süddeutsche Zeitung", "Musica Sacra", "L'Arena", "Schwabischezeitung", "DNA", "La Stampa", "Münchner Merkum"). Artysta współpracuje z solistami, chórami oraz zespołami orkiestrowymi. Specjalne miejsce w jego zainteresowaniach zajmuje twórczość wybitnych organistów polskich: Mieczysława Surzyńskiego (1866-1924) (pierwsze wykonanie po wojnie Koncertu g-moll na organy i orkiestrę) i Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946). Muzyk jest kontynuatorem tradycji muzycznej związanej z Archikatedrą św. Jana w Warszawie.

Będąc dyrektorem Fundacji "Festiwal Muzyki Sakralnej" jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry" w Warszawie. Muzyk jest również pomysłodawcą i twórcą wielu przedsięwzięć artystycznych na terenie Warszawy i Polski, m.in. cykli koncertów: "Organy Parafii Św. Wojciecha na Woli", "Organy Mazowsza", "Organy Śródmieścia". Jest również inicjatorem remontu zabytkowych organów w kościele św. Wojciecha w Warszawie.

Artysta dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i na płyty CD.