Dożynki Gminno-Parafialne 2021

W sobotę, 28 sierpnia br. w Brześciu Kujawskim odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne. Tradycyjnie już, część obrzędowa miała miejsce na dziedzińcu przed szkołą rolniczą w Starym Brześciu, część artystyczna zaś na stadionie ZSCKR Stary Brześć.

Uroczystości dożynkowe są świętem dziękczynnym zakorzenionym w tradycji, od wieków kultywowane na polskich ziemiach. Na przestrzeni dziejów, obrzędy Święta Plonów zmieniały swój charakter, ale zarówno dawniej, jak i dziś jest to najlepszy moment, żeby wskazać i przypomnieć, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolników na stoły trafia tradycyjny polski chleb. Gospodarzami tegorocznych uroczystości dożynkowych byli: Burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowksi, Proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM Ireneusz Juszczyński praz starostowie dożynek: Natalia Bagińska (z Pikutkowa) oraz Stanisław Budzyński (z Brześcia Kujawskiego). Podczas ceremonii otwarcia Święta Plonów, delegacje złożyły na ręce włodarzy miasta dary dożynkowe, a starostowie pobłogosławiony chleb „...aby dzielić go sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło...”. Uroczystości zainaugurowane zostały Mszą Świętą na dziedzińcu Zespołu Szkół CKR w Starym Brześciu, podczas której Prałatowi Ireneuszowi Juszczyńskiemu towarzyszyli pozostali proboszczowie parafii z terenu gminy Brześć Kujawski – ks. Prałat Witold Dorsz oraz ks. Prałat Maciej Jasiński. Po zakończonej Eucharystii gospodarze tegorocznego Święta Plonów podzielili pomiędzy uczestników uroczystości pobłogosławiony chleb. Słowa podziękowania dla rolników w swoich przemówieniach skierowali: Burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski, Starosta Włocławski Roman Gołębiewski oraz Członek Zarządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego Pani Aneta Jędrzejewska. Ponadto odczytane zostały listy pani poseł Anny Gembickiej oraz pani poseł Joanny Borowiak.

Zgodnie z tradycją, bo przecież „...święto niechaj świętem będzie, tak bywało przedtem wszędzie...” dla mieszkańców i gości przygotowano szereg atrakcji. Na uczestników czekały stoiska z wyrobami twórców lokalnych i rękodzielników. Jako, że Dożynki to święto smaków, pod namiotem gminnym można było skosztować tradycyjny chleb ze smalcem, ciasta. Potrawy kusiły wyglądem i aromatem, toteż do degustacji nie trzeba było namawiać. Tradycją staje się, że poszczególne sołectwa przygotowują stoiska na których też można skosztować domowych wypieków czy innych potraw. W tym roku swoje stoiska przygotowały: KGW „Jarzębina” z Wieńca, KGW „Szpilki na Roli” z Rzadkiej Woli, KGW „Czerwone Korale” z Guźlina, KGW „Sokołowskie Babeczki” z Sokołowa Parcele, sołectwo Machnacz, sołectwo Gustorzyn, sołectwa Stary Brześć i Starobrzeska Kolonia, sołectwo Wieniec-Zalesie.

Tego dnia, stadion szkoły rolniczej przeobraził się w przestrzeń zabaw dla dzieci. Na najmłodszych czekały animatorki, które zapewniły kilkugodzinny blok zabaw. Na scenie publiczność zobaczyła występy m.in. zespołów folklorystycznych „Dzieci Kujaw” oraz „Spod Strzechy”. W mistyczny świat folku zgromadzoną w Starym Brześciu publiczność zabrał zespół OREADA. Gwiazdą tegorocznego Święta Plonów był „Future Folk” - zespół spod samiuśkich Tater. Znane, popularne przeboje sprawiły, że przed sceną bawiły się prawdziwe tłumy. Obecność starszych, jak trochę młodszych uczestników dożynek, którzy śpiewali wraz z zespołem to najlepszy dowód na to, że muzyka łączy pokolenia.

Zwieńczeniem Święta Plonów była dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadził Alvee Music Deejay.

 

Galeria: https://www.brzesckujawski.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=266:dozynki-2021&Itemid=127