Działalność charytatywna w parafii

Działalność charytatywna w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Brześciu Kujawskim.

W Parafii działa Wspólnota Młodzieży Elżbietańskiej, której głównym zadaniem jest pomoc bliźnim. Osoby należące do tej wspólnoty to uczennice gimnazjum, które z własnej inicjatywy angażują się w służbę drugiemu człowiekowi.
W tym roku, dziewczęta już od września w wolnych chwilach przychodziły do domu zakonnego aby wykonać własnoręcznie kartki świąteczne. A bliżej świąt Bożego Narodzenia wykonywały stroiki bożonarodzeniowe. W wykonywanie stroików włączyłyśmy również dzieci z Wolontariatu, który działa przy Szkole Podstawowej Nr. 1. Sprzedano około 40 stroików i dość dużo kartek. Dochód z tej sprzedaży został przeznaczony na zakup produktów żywnościowych dla rodzin wielodzietnych będących w potrzebie.
  Oprócz tego otaczamy naszą modlitwą wszystkich potrzebujących pomocy.
Kartki wykonane przez młodzież trafiają do sprzedaży w kościele św. Anny w Warszawie, skąd już od kilku lat, dzieci z naszej parafii otrzymują paczki od św. Mikołaja.
Rekordowa ich liczba była 2007r – 120 paczek, każda z nich o wartości 200- 300 zł i droższe.
W ubiegłym roku było ich 75 szt. A w tym roku dołączyła się parafia katedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie i znów liczba ta się powiększyła do 100 paczek które otrzymały rodziny wielodzietne z naszej parafii.
 Oprócz działalności młodzieży, rozdzielana jest żywność w naszej parafii którą  otrzymujemy od  Caritas Diecezjalnej. Z całorocznej pomocy żywnościowej i innej, korzysta w naszej parafii około 220 rodzin. (czyli około 1000 osób). W roku 2011 zostało wydane około 10 ton żywności którą otrzymaliśmy z Caritas Diecezjalnej we Włocławku. Caritas jest włączony w program unijny dożywiania ludności dzięki temu była taka możliwość aby pomóc ludziom w potrzebie. Niestety od tego roku Unia Europejska wycofuje się z programu więc żywności być może nie będzie w ogóle.
Rozdzielaniem żywności zajmują się Siostry Elżbietanki, wspierają je w tym trzy dzielne Panie, którym serdecznie dziękujemy. Myślę, że jest to początek angażowania się również dorosłych w służbę drugiemu człowiekowi.
 Wierzę że wspólnota młodzieżowa się powiększy liczebnie, zachęcam wszystkich młodych ludzi którzy chcą pomagać aby się zgłosili do s. Urszuli.
Zachęcam również dorosłych, którzy mają trochę czasu i chęci do pogłębienia wiary i służby bliźnim, aby również się zgłaszali.
Wspólnie możemy uczynić wiele dobra na większą chwałę Boga. Dziękuję  wspaniałomyślnym młodym Karolinie, Anicie, Kamili, Marcie, Justynie, Ewie, Piotrowi, Olce, Kasi i innym, którzy są dobrym zaczynem ewangelicznym w naszej parafii.
Dziękuję tym którzy wspierają nasze dzieła przez kupno tego co wykonamy Niech Bóg wszystkim Błogosławi na Nowy Rok.

S. M. Urszula Bogucka